Барса проби баския бетон, титлата е близо (видео)

Силно второ полувреме прибижи Барселона с още една крачка до 26-ата титла в клубната история. Каталунският гранд победи с 2:0 Алавес в среща от междинния 34-и кръг в Ла Лига. Точни бяха Карлес Аленя в 54-ата минута след многоходова комбинация и Луис Суарес от дузпа в 60-ата.

Суперзвездата Лионел Меси не беше титуляр за гостите. Той се появи в средата на второто полувреме, когато "блаугранас" вече си бяха осигурили трите точки. Те могат да станат шампиони още утре, ако Атлетико Мадрид загуби у дома от Валенсия в дербито на кръга. В противен случай, празникът ще е през уикенда, когато предстои домакинство на Леванте.

Меси получи почивка от старши треньора Ернесто Валверде, както и левият бек Жорди Алба. Артур и Клеман Лангле също останаха на пейката. В предни позиции за Барса стартираха Луис Суарес, Усман Дембеле и Филипе Коутиньо. Тримата в средата на терена бяха Карлес Аленя, Серхио Бускетс и Артуро Видал, за когото стана ясно, че ще получи предложение за нов договор. Ляв бек вместо Алба беше Сержи Роберто.

Алавес все още имаше надежди да се класира за Лига Европа, но те намаляха значително след поредицата от 6 мача без победа. За последно момчетата на Абелардо Фернандес ликуваха при гостуването на Уеска в средата на март.

Домакините заложихана петима бранители и един нападател в лицето на Борха Бастон. Джони Родригес и Диего Ролан помагаха по двата фланга.

В началото на сезона Барса разгроми Алавес с 3:0 на "Камп Ноу". Тогава два гола вкара Меси, а веднъж се разписа Коутиньо. Днес голмайсторите бяха различни, а успехът дойде по-трудно.

Двубоят във Витория бе интересен и заради два любопитни факта: треньорът на Барса Ернесто Валверде е израснал в столицата на Страната на баските, а този на Алавес - Абелардо, е бивш футболист на каталунския гранд.Барселона стартира с очакван натиск и можеше да стигне до бърз гол, но Фернандо Пачеко спаси удар на Луис Суарес, а след това Коутиньо се засуети и беше блокиран. Публиката на "Естадио Мендисороса" знаеше, че попадение в първите минути е най-лошото, което може да се случи на домакините, и с всички сили ги окуражаваше.

Алавес съумя да неутрализира опитите на Барса да си осигури ранен аванс, но това костваше много физически сили на тима на Абелардо. Домакините постоянно преследваха своите съперници, а когато все пак успяваха да отнемат топката, веднага я губеха.В първия половин час нямаше много голови положения, освен това на Суарес. Уругваецът още веднъж се сдоби с шанс да обстрелва Пачеко след атака, започнала от Нелсон Семедо, но и този път не сполучи.

След 30-ата минута острите влизания зачестиха. Жерард Пике пострада в стремежа си да стигне до топката при единоборство с Джони Родригес. Бранителят обаче бързо се върна в игра.В края на полувремето териториалното надмощие на Барса бе още по-ясно изразено, но Алавес се защитаваше храбро и не допусна попадение. Диего Ролан пък се контузи и за старта на втората част вместо него се появи Дарко Брашанац.

Съставът на Абелардо се надяваше с познатия дефанзивен подход да удържи резултата колкото се може по-дълго, но това не стана. В 49-ата минута Суарес стреля в стената от пряк свободен удар. В 55-ата перфектна атака на Барса матира защитата на Алавес. Финалното подаване беше на Сержи Роберто към Аленя, който хладнокръвно откри резултата.

Малко по-късно се стигна до голямо разбъркване в наказателното поле на домакините. Топката се оказа на крака на Пике, който я добута зад голлинията, но бързо се разбра, че ситуацията ще бъде прегледана с помощта на ВАР. Крайното решение на рефера Адриан Кордеро беше дузпа за игра с ръка на Томас Пина. Суарес реализира от бялата точка и вкара 21-ия си гол през сезона.

Веднага след попадението Меси се появи в игра на мястото на Усман Дембеле. Барса вече нямаше причина да атакува постоянно и намали темпото. Въпреки това, Меси можеше веднага се разпише, но не успя.

Гостите имаха още няколко положения, от които не се възползваха. Артур и Алба също се появиха в последните минути, а Брашанац пропиля шанс да върне един гол за Алавес.

Баските са 8-и в класирането с 46 точки, а в следващия кръг гостуват Атлетик Билбао.