Барса започна търпеливо, след това Меси и ко унищожиха Алавес (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона спечели с 3:0 срещу Алавес в мач от първия кръг на Примера дивисион, игран на “Камп Ноу”. Лионел Меси отбеляза хитър гол от пряк свободен удар (63), а в 93-ата оформи крайния резултат. Първото попадение беше под №6000 за каталунците в шампионата. Освен това Меси нацели и две греди. В 83-ата резервата Филипе Коутиньо затвърди успеха с второ попадение. Каталунците се изкачиха на върха във временното класиране рамо до рамо с Леванте.
Ернесто Валверде заложи на Усман Дембеле в нападение до Лионел Меси и Луис Суарес. Филипе Коутиньо беше оставен на резервната скамейка, а Сержи Роберто влезе в халфовата линия. Рубен Собрино поведе нападението на "бяло-сините", подкрепян по крилата от Джони и Ибай Гомес.
Мачът започна с голова ситуация пред Меси. В третата минута Иван Ракитич пусна прекрасно дълго подаване, Ла Пулга хитро финтира с тяло и стреля от 17 метра покрай дясната греда на Фернандо Пачеко. В шестата номер 10 по навик потърси Жорди Алба с хубав диагонален пас с вътрешен удар. Левият защитник не успя да се справи с високата топка и стреля в аут.
В 12-ата Лео възхити с превъзходен извеждащ пас към Луис Суарес, уругваецът се измъкна от засадата, но не се справи с овладяването сам в наказателното поле. В 14-ата Жерард Пике действа насигурно, а в случая Марк-Андре тер Стеген тръгна напред неразчетено. В 16-ата Меси отправи втори удар - този път точен. Аржентинецът шутира от 19 метра право в ръцете на Пачеко. Минута по-късно Джони се вклини между Самюел Юмтити и Алба, игра с топката, но не успя да стреля.
В 31-ата Дембеле беше изведен хитро в наказателното поле, но не намери начин за добър удар. Минута по-късно Меси даде нова страхотна топка, Дембеле обаче не намери Суарес в опита за подаване. В 36-ата Меси центрира отдясно, а Ракитич отклони неточно с глава, може би дори с ръка. В 38-ата Лео тресна напречната греда след великолепен пряк свободен удар. Вратарят беше преодолян, но сантиметри лишиха гения от пореден гол от статично положение. След удара в гредата топката тупна на около педя пред голлинията.
Минута по-късно Меси изведе чудесно Дембеле, който сам срещу вратаря не действа голмайсторски и позволи вратарят да спаси. В 41-ата Луис Суарес се нареди за пропуск, спечелвайки само корнер, след като прехвърли вратаря, но защитник пред голлинията се справи. Момчетата на Ернесто Валверде вдигнаха оборотите в последните десетина минути на полувремето, но не стигнаха до гол. Статистиката след края на частта показа огромно предимство на каталунците при владеенето на топката 75:25, както и при ударите по посока на вратите.
hНа почивката наставникът на "лос кулес" извади пасивния Нелсон Семедо и пусна Коутиньо. Сержи Роберто пък зае обичайната си в последните сезони позиция на десен бранител. В 48-ата Дембеле изведе Алба в наказателното поле, бекът пробва удар, който беше предугаден от вратаря на виторианци. В 54-ата Суарес шутира мощно, топката мина между краката на защитник, но беше омекотена и не вече не представляваше заплаха.
В 58-ата Меси опита удар от дистанцията - кълбото премина безопасно над гредата. В 60-ата Меси се измъкна от засадата, ала не прецени добре тупкането на топката и вратарят зае добра позиция. В 64-ата Лео Меси откри резултата след добре премислен удар под стената. Аржентинецът пусна топката под купа от играчи и порази близкия ъгъл на вратаря с насочване от 19 метра - 1:0. Само две минути по-късно аржентинецът удари втора греда. Той много технично завъртя топката, преодоля стража, но кълбото се отби от горната част на десния стълб.
В 73-ата Луис Суарес изскочи сам срещу вратаря и пропусна да реши спора, стреляйки в ръцете на Пачеко. В 77-ата Валверде извади Дембеле и пусна Артур с цел да заздрави средата на терена. В 77-ата Валверде извади Дембеле и пусна Артур с цел да заздрави средата на терена. В 82-ата Коутиньо получи топката в наказателното поле, но не успя да я прати в мрежата от малък ъгъл. Минута по-късно бразилецът взе кълбото в наказателното поле, имаше пространство и го използва по най-добрия начин, поразявайки целта с фалцов удар - 2:0.
След втория гол гардът на баските падна и те допускаха атаките още по-лесно. Така в 93-ата Меси се разходи в наказателното поле и вкара за 3:0 след насочване по земя към близкия ъгъл. Така Барселона започна подобаващо защитата на титлата си и зарадва своите привърженици.