Атлетико взе Суперкупата под носа на Реал Мадрид, шамар за "белите" за начало на сезона (видео + галерия)

Отборът на Атлетико Мадрид триумфира със Суперкупата на Европа след 4:2 след продължения (2:2 в редовното време), подчинявайки градския си съперник Реал Мадрид в мач, игран в Талин. Диего Коща наниза две попадения за “рохибланкос” (1 и 79). Карим Бензема и Серхио Рамос (63 - дузпа) вкараха за “лос меренгес”. Саул (98) и Коке (104) наказаха шампиона на Европа през първото продължение и донесоха трета Суперкупа на Европа във витрината на Атлети.
Новият треньор на “белите” Юлен Лопетеги заложи на нападателен тризъбец, оформен от Гарет Бейл, Карим Бензема и Марко Асенсио, подкрепяни от Иско. Кейлор Навас спечели първата битка с Тибо Куртоа. Диего Симеоне разположи в атака головите си хищници Диего Коща и Антоан Гризман. Новите попълнение Тома Льомар и Родри получиха места в стартовите състави.
jСрещата започна взривно и още преди да е изминала минута топката беше в мрежата на Навас. Диего Коща се преобори за високата топка със Серхио Рамос, загърби испанеца, след което премина и покрай Рафаел Варан, за да последва топовен удар от малък ъгъл, с който вратарят беше разстрелян. Топката профуча светкавично над главата на костариканеца.
В седмата минута Рамос нанесе лакът в лицето на Диего Коща, но това не беше забелязано от съдиите и така капитанът на Реал не получи наказание. Кралете на Европа установиха натиск, който намираше изражение в неточни центрирания. В 17-ата Марсело центрира остро на първа греда, Асенсио отклони технично с пета, но Ян Облак изби. Бензема беше наблизо, но нямаше как да реагира.
В 25-ата Марсело шутира с десния крак, но не показа точен мерник. Минута по-късно Реал успя да изравни след колебливо действия на Облак. Гарет Бейл центрира отдясно към далечната греда, топката прехвърли Стефан Савич и френският нападател чукна с глава отблизо покрай вратаря.
В 28-ата Марко Асенсио напредна на скорост отляво и стреля фалцово по диагонала, като топката облиза гредата от външната страна. В 34-ата Бейл получи чудесна топка, но се забави, подаде към Бензема, който беше блокиран. Като цяло мачът беше равностоен преди почивката справедливо двата тима се прибраха в съблекалните при равен резултат.
Втората част започна в спокойно темпо. Атаките на двата тима не намираха своите завършеци. В 62-ата минута наглед не достатъчно опасно центриране към Бензема се превърна в дузпа. Хуанфран загуби равновесие след битка с френския нападател и неориентирано игра с ръка в наказателното поле. Съдията Марчиняк отсъди дузпа, която Серхио Рамос превърна в гол.
В 73-ата “рохибланкос” Тома Льомар разтегли надясно към Хуанфран, който мигновено намери Анхел Корея, чийто удар от малък ъгъл беше париран. Усилията на Атлети донесоха изравнителен гол в 79-ата минута. Хуанфран се пребори отдясно, подаде към Анхел Корея, който почти от аутлинията извади за Диего Коща в малкото наказателно поле, а той чукна в мрежата за 2:2.
В 93-ата "белите" можеха да нанесат фатален удар след хубава контра, при която Бензема изпъкна с ефектна петичка. Нападението завърши с неуспешен опит на Марсело за странична ножица.
В 98-ата Саул реализира брилянтен гол. Томас центрира, а испанският национал намери топката от въздуха и по перфектен начин прати кълбото под гредата, като не остави шансове на Навас. Секунди преди центрирането на Томас Варан направи груба грешка.
В 104-ата Реал получи четвърти гол. Диего Коща задържа топката в наказателното поле, подаде към Витоло, който веднага потърси Коке, а той мигновено насочи от 12 метра, поразявайки мрежата на Навас - 2:4. В самия край на първото продължение Томас получи пространство отдясно, но загуби баланс и провали чудесната възможност.
В началото на второто продължение Витоло не се справи с овладяването на гърди и пропиля брилянтен голов шанс. В 111-ата Варан направи нови грешка, Витоло напредна, финтира няколко човека в наказателното поле, но в края загуби равновесие. В 114-ата Модрич нанесе далечен удар, топката рикошира, но Облак се справи. В края интрига липсваше и Атлетико се поздрави с успеха.
Така Реал Мадрид пропусна да спечели историческа трета поредна Суперкупа на Европа. Юлен Лопетеги пък започна кариерата си в Реал с фалстарт.
Реал Мадрид - Атлетико Мадрид 2:4
0:1 Диего Коща (1)
1:1 Бензема (26)
2:1 Рамос (63 - дузпа)
2:2 Диего Коща (79)