Класика за Спартак в голямото московско дерби, което премина без българско участие (видео)

Спартак (Москва) победи ЦСКА (Москва) с 3:0 в голямото столично дерби от 20-ия кръг на руския шампионат. Спартаковци се съвзеха след разгромната загуба с 0:7 от Ливърпул през седмицата и надиграха своя съперник, стигайки до заслужен успех. Куинси Промес (10', 61') вкара по един гол в двете полувреме, а в 98-ата минута Марио Пашалич оформи класиката. Игор Акинфеев пък спаси ЦСКА от по-изразителна загуба с няколко добри намеси през първата част.

За домакините Георгий Джикия, който получи контузия в мача с Ливърпул, не успя да се възстанови и остана на скамейката за началото. Вместо него отляво на отбраната започна Роман Зобнин, а в центъра на защитата бе Иля Кутепов. Салваторе Бокети и Зе Луиш останаха на пейката, където бе и българският национал Ивелин Попов. Георги Миланов пропусна двубоя за ЦСКА заради тежката си травма. Бибрас Натхо и Понтус Вернблум стартираха за "армейците".

В десетата минута Акинфеев се намеси много добре, след като Мелгарехо се озова очи в очи с него. Секунди след това обаче домакините поведоха. Адриано засече центриране на Васин, Акинфеев изби, но Куинси Промес стигна до топката и я прати в близкия ъгъл 1:0.
Две минути след това стражът на ЦСКА отново спаси отбора си, след като първо изби изстрел на Самедов, с след това парира и добавката на Адриано. В 37-ата минута Акинфеев спаси и шут на Промес от осем метра.
В началото на втората част "армейците" наложиха териториален натиск. Това обаче не бе материализирано в създаването на голови положения. В 59-ата минута удар на Вернблум профуча над вратата, а две минути след това Куинси Промес удвои преднината на Спартак с втория си гол. Фернандо започна атаката след грешка на гостите, продължи към Адриано, който проби през центъра, и пусна към Промес, който от десетина метра направи 2:0.
В 72-рата минута двубоят бе прекъсната за малко, което се случи и в края на първата част, заради димната завеса, която бе причинена от пиротехниката, използвана от феновете на двата тима.
Заради тези прекъсвания добавеното време бе осем минути. В самия му край Пашалич вкара трети гол, след като получи от Зе Луиш и завърши с лекота контраатаката на Спартак, оформаяйки крайния резултат.
Спартак е на второ място в актив от 37 точки. ЦСКА е пети с два пункта по-малко.