Зенит се възползва от кошмарната стрелба на Анадолу Ефес

Зенит отново се оказа непреодолимо препятствие за шампиона в Евролигата Анадолу Ефес. Руснаците надиграха турския гранд за втори път през настоящия сезон в най-силния клубен европейски турнир, печелейки домакинството си в Санкт Петербург със 76:67 (17:18, 20:18, 15:6, 24:25) в двубой от 23-ия кръг на редовния сезон. Голяма роля за поражението на шампионите се оказа безобразната им стрелба от тройката - 16% успеваемост при 4/25 опита.

И двата отбора изиграха посредствено първо полувреме, в което пропуските от далечна дистанция преобладаваха. След сериозна гонитба през цялата втора четвърт Зенит излезе напред с една точка на голямата почивка при 37:36. В третата част санктпетербургци се възползваха максимално от сериозния брой неточности на своя съперник при стрелбата от тройката, повеждайки с двуцифрен аванс при 52:42. Активът на момчетата на Шави Паскуал се вдигна на 17 точки в средата на последната четвърт, но Анадолу Ефес се завърна в мача със серия от 11 поредни, за да смъкне дефицита си при 65:59. Тройка на Михаил Кулагин и добавка на Алекс Пойтрес обаче помогнаха на Зенит да задържи преднината си и да постигне 13-ата си победа през сезона.

Пойтрес изигра страхотен мач за домакините, завършвайки с 21 точки и 9 борби. Джордан Мики добави още 15 точки, а Били Барън се разписа с 13 точки и 5 асистенции.

Василие Мицич бе най-добър за Ефес с 22 точки и 6 борби, но той също така допусна и 7 грешки в нападение. Крунослав Симон вкара 17 точки, а Адриен Морман се разписа с 11.

Зенит се изкачва временно на четвъртото място в таблицата с актив от 13 победи и 7 загуби. Анадолу Ефес остава на осма позиция с 10 успеха и 11 поражения.

Снимки: Euroleague