Плогинг под Липите

Плогинг под Липите

В края на лятото остават спомените от приятните емоции, отпуската и времето прекарано под звуците на вълните, морето и чайките. За съжаление остават и други „спомени“, но те са свързани основно с природата и нейното замърсяване. Множество от дивите плажове по Българското Черноморие остават замърсени в периода Септември – Октомври, като причините за това са различни – дъждове, които отвеждат отпадъци в морето, самото морско течение, но много често причината е и прозаична – човешка намеса.

Спортен клуб „Фар“ предлага алтернатива на тази негативна тенденция, като реализира Плогинг активност, която има за цел да покаже и демонстрира как физическата активност може да бъде в насока опазване на природата. Плогингът произхожда от Швеция и е свързан с физическа активност – джогинг, разходка, бягане, които нямат състезателен характер, но има за цел да промотира физическото движение и активност. Целта е докато участниците бягат или се разхождат да почистят определено пространство, с което извършват активна физическа дейност, надграждат своите собствени качества и се почиства морска територия, плаж или парк.

На 05.09.21 на плаж „Липите“ и районът около него повече от 20 доброволци се включиха и почистиха дивите територии, които са около едно от най-живописните места по Южното ни Черноморие – заливите около Синеморец. В рамките от няколко часа се събраха над 15 чувала с отпадъци, включително строителни материали, микро и макро пластмаса и други. Предизвикателство, освен физическото усилие, е и самото извозване от района, защото достъпът до плаж „Липите“ е през скали и скални образувания. За желаещите да почистят и облагородят природата, както и да проведат едно интензивно натоварване това не беше пречка и отпадъците бяха изнесени до най-близките пунктове за сметоизвозване.

Но дали наистина почистването на плажовете може да се определи като физическа активност? Отговорът определено е – да. Независимо че стандартните разбирания за тренировка или физическа активност най-често включват ползването на специални пособия – уреди, тежести и т.н., както и пространства – спортни зали, фитнеси и др., за едно почистване на плажна ивица се изисква не малко физическо усилие. Крачките, които участникът извършва могат спокойно да надминат 7,000, а редом с това – събирането на отпадъци е свързано със специфични – напади, наведи, клекове, вдигания и др. Всичко това може да се отнесе към една обща физическа тренировка, но след нея остава – не само задоволството от физическата активност, която има ключова роля към противодействието на негативните тенденции в наши дни, особено при младите, но и чувството на извършено добро. След дейността природата също се чувства по-добре.

Дейността е част от проект "Здравословен и социален спорт" (НПИМД-Н2-Т4-026/2021) на Спортен клуб "Фар" - Бургас с вх.номер 09-00-264/27.01.2021г и договор 25-00-34/24.03.2021 г се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на младежта и спорта във връзка с изпълнение на Направление 2, тема 4 от Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2021

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти