1964 ИСПАНИЯ

Финалите на второто европейско първенство по футбол се провеждат в Испания между 17 и 24 юни 1964 година. Преди това 29 отбора се включват в квалификациите, а куриозното е, че Гърция се отказва, след като първият мач срещу Албания е завършил наравно.

Жребият изпраща България срещу силния тим на Португалия, воден от виртуозния Еузебио. На 7 ноември 1962 година пред над 30 000 зрители на стадион "Васил Левски" българите побеждават с 3:1. Те не се стъписват от гола на Еузебио в началото на второто полувреме и правят пълен обрат с две попадение ня Георги Аспарухов и едно на Тодор Диев. Ответният двубой в Лисабон се състои на 16 декември. Португалците са пределено мотивирани и малко след почивката вече водят с 3:0. В 84-ата минута обаче Христо Илиев-Патрата бележи за България и прави така, че крайният победител трябва да бъде определен след трети мач. Той се играе на 23 януари 1963 година и е спечелен от нашия отбор с паметен гол на Георги Аспарухов в 86-ата минута.

В следващата фаза "лъвовете" трябва да премерят сили с Франция. В София печелим с 1:0 благодарение на точния изстрел на Тодор Диев в 24-ата минута. На реванша обаче "петлите" стигат до успех с 3:1 и продължават напред. Единствения гол за България е дело на Димитър Якимов.

СССР, Австрия и Люксембург получават правото да участват директно в осминафиналите. Изненадата във фазата на директните елиминации е Люксембург, който побеждава Нидерландия с общ резултат 3:2 (1:1 и 2:1) и завършва наравно на четвъртфиналите с Дания – 3:3 и 2:2, преди да загуби в допълнителния мач с 0:1. С това Дания се присъединява към останалите полуфиналисти – СССР, Испания и Унгария.

В полуфиналите в Барселона СССР побеждава Дания с 3:0, а в Мадрид Испания надделява над Унгария с 2:1 след продължения. Победният гол за "фуриите" е вкаран от Амансио.

Така, до финала достигат домакинът Испания и шампионът от първото първенство СССР. 4 години по-рано испанците отказват да пътуват до Москва по нареждане на генерал Франко и са дисквалифицирани. Този път мачът е в Мадрид. Над 79 хиляди зрители на стадион "Сантяго Бернабеу", сред които и Франко, стават свидетели на напрегнат и вълнуващ сблъсък, решен малко преди последния съдийски сигнал. Испанците повеждат още в 6-ата минута чрез Переда. Почти веднага обаче Хусаинов е повален и вкарва от пряк свободен удар. Развръзката настъпва в края, когато Луис Суарес слага подхваща атака по десния фланг, Переда центрира и Марселино Мартинес се разписва с глава. Така Испания печели първата си титла на международната сцена. Трябва да минат цели 44 години, преди Ла Роха отново да стъпи на европейския трон.

2:1 Марселино (84)

Испания: Ирибар, Ривийя, Оливела, Калеха, Зоко, Фусте, Амаро, Переда, Марселино, Суарес, Лапетра
СССР: Яшин, Шустиков, Шестерньов, Мудрик, Воронин, Аничкин, Численко, Иванов, Понеделник, Корнеев, Хусаинов

Съдия: Артър Холанд (Англия)
Стадион: Сантиаго Бернабеу", 79 115 зрители

Голмайстори на финалите: Хесус Мария Переда (Испания), Ференц Бене (Унгария), Десо Новак Унгария) - 2 гола