2016 ФРАНЦИЯ

15-ото европейско първенство по футбол се провежда от 10 юни до 10 юли 2016 година. За домакин е избрана Франция, чиято кандидатура печели в конкуренцията на Италия и Турция. Мачовете се играят на 10 стадиона в 9 града - Бордо, Ланс, Лил, Лион, Марсилия, Ница, Париж, Сент Етиен и Тулуза. Това е третият път, в който Франция приема еврофиналите след първото издание през 1960 г. и турнира през 1984 г.

Домакинът Франция се класира по право, останалите 53 национални отбора участват в квалификации, които се провеждат от септември 2014 г. до ноември 2015 г. За първи път във финалите на турнира участват 24 отбора, вместо дотогавашните 16. Груповата фаза се състои от шест групи от по четири отбора вместо от четири групи от по четири отбора, както е през 2012-а. Също така е добавена допълнителна фаза от директните елиминации – осминафинали. Първите два от всяка група, както и четирите най-добри отбора, заели трети места, продължават на осминафиналите. Следват четвъртфинали, полуфинали и финал.

Церемонията по тегленето на жребия за груповата фаза на Евро 2016 се състои в Париж на 12 декември 2015 г. 24-те отбора са разпределени в 4 урни, като за всяка група е предвиден по 1 отбор от всяка урна. Домакинът Франция и действащият шампион Испания са автоматично поставени в първа урна, а за разпределението на всички останали отбори се вземат предвид техните коефициенти, които представляват сбора от средния брой точки, които даден тим е спечелил в последните 3 квалификационни и (евентуално) финални турнира. 20% от тези точки идват от участието в Евро 2012, 40% – от Световното първенство през 2014 г. и 40% – от квалификациите за настоящето първенство.

В група "А" домакинът Франция има сравнително лесна задача срещу Румъния, Швейцария и Албания. "Петлите" записват две победи и равенство, като оглававят класирането с актив от 7 точки. Втори са швейцарците, а Албания и Румъния отпадат. В прекия двубой помежду им албанците печелят с 1:0 и постигат първата си победа на еврофинали.

В група "В" изненадата е Уелс. "Драконите", водени от Гарет Бейл, побеждават Словакия и Русия, което им осигурява първата позиция и място на осминафиналите. Англия не впечатлява, но също продължава напред. Нулевото равенство срещу "трите лъва" в последния кръг позволява на Словакия да събере 4 точки и да се промъкне в следващата фаза, а на последната позиция финишира Русия.

Германия не допуска изненада в група "С". Отборът на Йоахим Льов печели 7 точки и не допуска гол във вратата си. Със същия актив Полша остава на второ място заради по-лошата си голова разлика. Голямото разочарование е Украйна, която инкасира три поражения и не вкарва нито едно попадение. Северна Ирландия се представя над очакванията, а успехът с 2:0 срещу украинците се оказва достатъчен за място на осминафиналите.

В група "D" шампионът от предишните две първенства Испания губи от Хърватия с 1:2, но и двата отбора се класират за директните елиминации. Турция заема третото място след победа над Чехия, но се оказва един от двата трети тима с най-слаби показатели и отпада. Преди последния мач чехите също имат шанс да продължат напред, но го пропиляват.

В група "Е" нещата се развиват според очакванията. Дербито е между Италия и Белгия, а "адзурите" печелят с 2:0. Те дори си позволяват загуба от Ейре в последния кръг, но заемат първото място. Белгийците са втори, също с 6 точки, а третата позиция е за Ейре. "Детелините" си осигуряват участие в следващата фаза благодарение на късен гол на Роби Брейди срещу Италия. На дъното с едва 1 точка остава Швеция.

Може би най-оспорвана е група "F". Португалия е пред провал, но успява да се добре до осминафиналите без нито една победа. Кристиано Роналдо и компания правят три равенства, включително зрелищно 3:3 срещу Унгария. Първите две места в групата са за унгарците и Исландия, които събират по 5 точки, а на последната позиция завършва Австрия.

Осминафиналите предлагат голяма изненада. Един от фаворитите на първенството - Англия, стяга багажа за вкъщи след поражение с 1:2 от Исландия. В повторение на финала от Евро 2012 Испания отново побеждава Италия, този път с 2:0. Германия няма проблеми срещу Словакия - 3:0, а Белгийците са още по-убедителни срещу Унгария (4:0). Франция се затруднява с Ейре, но печели с 2:1, а Уелс триумфира в британското дерби срещу Северна Ирландия с минималното 1:0. Полша елиминира Швейцария след дузпи. В редовното време и продълженията мачът завършва 1:1, а при дузпите нито един от поляците не пропуска. В истинска драма се превръща двубоят между Португалия и Хърватия. Иберийците се защитават почти през цялото време и дочакват своя миг три минути преди края на продълженията, когато Рикардо Куарешма вкарва единствения гол.

Португалия продължава да се разхожда по ръба на бръснача. На четвъртфиналите съперник е Полша. Якуб Блашчиковски открива за "Дружина полска" още във 2-ата минута, но Ренато Санчес изравнява до почивката. Стига се до дузпи, при които именно Блашчиковски прави фаталния пропуск за поляците и те отпадат. Белгия очаква лесен мач срещу Уелс и повежда рано благодарение на Раджа Наинголан, но всичко хубаво за "червените дяволи" свършва дотук. Ашли Уилямс, Хал Робсън-Кану и Сам Воукс вкарват три безответни гола за уелсците, които постигат най-значимия успех в историята си. Исландия няма аргументи срещу Франция и губи с 2:5. "Петлите" се забавляват на "Стад дьо Франс" и дават сериозна заявка за титлата. Същата е целта и пред Германия и Италия. Двата отбора си разменят по едно попадение в редовното време чрез Месут Йозил и Леонардо Бонучи (от дузпа), а допълнителните 30 минути също не са достатъчни за определяне на крайния победител. Дузпите още се помнят с комичното изпълнение на Симоне Дзадза, а радостта е за Бундестима.

Приказката на Уелс приключва на полуфиналите. След равностойно първо полувреме, два гола на Кристиано Роналдо и Луиш Нани в рамките на три минути пращат Португалия в спора за трофея. С много по-голям интерес се очаква сблъсъкът между Германия и Франция. "Петлите" печелят с 2:0 след попадения на Антоан Гризман. Звездата на Атлетико Мадрид открива резултата от дузпа точно преди почивката, а в 72-ата минута решава всичко в полза на домакините.

Финалът в Париж преминава с надмощие на Франция, но отборът на Дидие Дешан не създава много положения пред вратата на Руи Патрисио. Кристиано Роналдо получава контузия и е сменен в средата на първото полувреме. Лидерът на португалците не спира да дава указания на съотборниците си от тъчлинията. "Мореплавателите" отново играят предпазливо и дебнат за грешка на съперника. Стига се до продължения, а в 109-ата минута настъпва звездният миг на резервата Едер, който забива шампионския гол и носи първа европейска титла на Португалия.