Френският институт у нас и НСА подписаха споразумение за сътрудничество година преди Игрите в Париж
Година преди началото на Олимпийските игри в Париж организаторите засвидетелстват своята ангажираност чрез многобройни иновации в следните области: равенство между мъжете и жените, екология и достъпност, пишат от Френския институт в България.
Олимпиадата през 2024 година ще се проведе между 26 юли до 11 август, а Параолимпийските игри - от 28 август до 8 септември. Това събитие, едно от най-големите организирани някога във Франция, ще постави церемонията по откриването и спортните състезания в сърцето на града, за да предостави широк достъп и за да предложи изключително преживяване на спортистите и зрителите.
С цел насърчаването на практикуването на спорт, популяризирането на спорта за хора с увреждания и олимпийските ценности на многообразие и приобщаване, Френският институт в България и Национална спортна академия „Васил Левски“ (НСА) сключиха споразумение за сътрудничество и партньорство. То беше подписано от Пиер Колио, съветник по сътрудничеството и културната дейност и директор на Френския институт в България и проф. Николай Изов, ректор на Националната спортна академия.
„Това споразумение е свидетелство за значимостта, която Посолството на Франция и Френският институт в България отдават на спортните дейности като средство за диалог, приобщаване и социално равенство“, заяви Колио.
В своето изказване ректорът проф. д-р Николай Изов потвърди „ангажимента на Академията да реализира това споразумение и да работи за развитието на сътрудничеството между България и Франция в областта на спорта.“
Честванията на Олимпийските игри ще започнат с церемония по откриването по протежението на река Сена, преобразувана в подиум за спортистите и с възможност за публика до 600 000 зрители. Церемонията, чийто режисьор е французинът Тома Жоли, ще вплете изкуството и спорта и ще подчертае историческото и архитектурно наследство на столицата. Парадът ще завърши на здрачаване с тържествена церемония в подножието на Айфеловата кула.
Организирането на състезанията в сърцето на Париж е уникална възможност за подчертаване на културното наследство на столицата. Както изтъкна Тони Естанге, председател на Организационния комитет на Олимпийските и Параолимпийските игри, Културните олимпиади се вписват именно в този дух: „Става дума за отбелязване на връзката между спорта и културата чрез Културна олимпиада, която искахме да бъде много амбициозна. Вече са акредитирани повече от 1600 проекта,показващи огромния ентусиазъм в цялата страна".
Достъпността до олимпийските обекти е в основата на амбициозните инициативи за приобщаване: всички (100%) състезателни локации ще бъдат достъпни за хора с увреждания. Технологичните иновации са приоритет и включват флота на автономни електромобили "UrbanLoop", свързващи олимпийските обекти в западната част на Париж.
Олимпийските игри през 2024 г. са възможност и да се потвърди общият ангажимент за енергийна ефективност в областта на спорта. С оглед на това Игрите ще бъдат организирани по „компактен“ модел, като състезанията ще бъдат концентрирани около олимпийското село, за да се сведат до минимум придвижванията. Освен това събитията ще се провеждат на места, които са 95% вече построени или са временни. Селото на спортистите е проектирано като пешеходна и озеленена зона, която ще бъде оставена на жителите на Париж след приключване на събитията, за да може наследството на Игрите да продължи да съществува.
Както насочва официалното лого на Олимпийските игри, Организационният комитет е превърнал насърчаването на равенството между половете в спорта в приоритет за Игрите. Те ще бъдат първите, които се отличават с равенство по отношение на броя на спортистите: 5250 жени и 5250 мъже.
Продажбата на билети е изключително успешна, досега са продадени 6,8 милиона места. Третият етап на продажби започна на 5 юли на официалната платформа за продажба на билети, която ще остане отворена до началото на Игрите. Местата ще бъдат редовно запълвани и продавани директно без предварително теглене.