Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Скандална съдийска грешка помогна на Валенсия срещу Барса (видео + галерия)

Дербито между Валенсия и Барселона на стадион "Местайя" от 13-ия кръг на испанското първенство завърши без победител - 1:1. Родриго Морено в 60-ата минута даде аванс на "прилепите" в резултата, но в 82-ата гостите от Барселона изравниха с попадение на бившия ляв бек на Валенсия Жорди Алба. Мачът можеше да се развие и по съвсем друг начин, ако съдиите бяха зачели редовно попадение на Лионел Меси през първото полувреме. В 30-ата минута стражът на Валенсия Нето допусна груба грешка и позволи на топката да премине голлинията след шут извън наказателното поле на Меси, но съдията Игнасио Иглесиас Вилануева не уважи протестите на каталунците и даде знак играта да продължи.

ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧА

Така разликата от 4 точки между лидера в класирането Барселона и втория Валенсия се запази, като и двата тима продължават да са без поражение от началото на сезона. Авансът на Барса пред Реал Мадрид и Атлетико Мадрид обаче бе съкратен от 10 на 8 точки.

ПОДРОБНОСТИ ЗА СЪДИЙСКИЯ ГАФ ТУК!

Старши треньорът на Валенсия Марселино Гарсия Торал бе наказан за двубоя днес и не ръководи от скамейката тима си. Белгийският защитник Томас Вермален пък започна на мястото на наказания Жерард Пике в центъра на отбраната на "лос кулес".

Паулиньо и Иван Ракитич опитаха късмета си с далечни изстрели в началните минути, но и в двата случая Нето се намеси стабилно.
Бразилският страж на “прилепите” обаче допусна ужасяваща грешка в 30-ата минута, когато се стигна до най-любопитния и скандален момент в дербито. След удар от движение от дъгата на наказателното поле на Лионел Меси Нето по много нелеп начин изпусна топката и тя мина между краката му. По-важното обаче бе, че тя премина с пълния си обем голлинията и телевизионните повторения показаха ясно това. Гостите протестираха, но реферите, също както вратаря на Валенсия, допуснаха груба грешка и не зачетоха попадението.
Секунди след това домакините организираха опасна контраатака, при която завърналият се в игра след контузия италиански нападател Симоне Дзадза стреля опасно по земя, но топката мина на сантиметри встрани от целта.
Малко след това Нето се намеси далеч по-убедително след изстрел от фаул на Меси, а футболистите на Барселона определено бяха по-активният отбор през първото полувреме.
В 42-ата минута Нето спаси с крак удар отблизо на Луис Суарес, а веднага след това защитник блокира опита за изстрел на Меси.
38 Валенсия - Барселона 1:1
В началото на второто полувреме домакините имаха претенции за неотсъдена дузпа заради нарушение на Самюел Юмтити срещу Жофри Кондогбия в наказателното поле на каталунците. Малко след това Дзадза застраши вратата на Марк-Андре тер Стеген с шут по земя, но топката мина встрани от вратата на германския страж. Играчите на Ернесто Валверде пък отговориха с неточен удар с глава на Вермален в 52-ата минута.
Домакините заиграха доста по-добре след почивката и в 60-ата минута излязоха напред в резултата. Гонсало Гуедеш получи топката вляво, пусна я леко към Хосе Гая, а крайният бранител с прецизен пас намери Родриго Морено пред вратата на Тер Стеген и пласиралият се отлично нападател не сбърка - 1:0.
Малко след това “прилепите” отново атакуваха опасно отляво, като този път Гуедеш падна в наказателното поле на Барса и това сложи край на заплахата. В 76-ата минута пък Нето спаси изстрел на Луис Суарес, а в 81-ата Гуедеш провали с лошо повеждане на топката много опасна контраатака на Валенсия.
В 82-ата минута бившият играч на Валенсия Жорди Алба отбеляза страхотен гол за 1:1. Левият бек се включи в атаката на каталунците и с красив удар от въздуха след блестящо подаване на Меси опъна мрежата зад безпомощния Нето.
В добавеното време Валенсия на два пъти бе много близо до победен гол, но първо резервата Андреас Перейра стреля неточно след хубава самостоятелна акция, а буквално в последните секунди Дзадза имаше шанса да порази вратата на Тер Стеген с шут от въздуха, но мерникът му за пореден път тази вечер му изневери и двубоят приключи без победител.