Дойде времето на супер майките

Дойде времето на супер майките

На път сме да видим една нова ера в женския тенис - времето на супер майките. Серина Уилямс, която наскоро украси корицата на "Венити Феър", в момента се подготвя за раждането на първото си дете.

Междувременно на "Уимбълдън" видяхме голямото завръщане на двукратната шампионка в Големия шлем Виктория Азаренка, която през пролетта на 2016 г. изглеждаше, че спори със Серина за доминацията в женския тенис преди да забременее, което доведе до едногодишно отсъствие от тура.

27-годишната тенисистка от Беларус започна колебливо и загуби първия си сет в Лондон, но постепенно намери ритъма си и стигна до победата. Последваха още два успеха и тя достигна до осминафиналите, където отпадна от Симона Халеп.

В близката история на тениса не се е случвало две от топ тенисистките да напуснат играта една след друга, за да станат майки. А още по-рядко е те да направят подобно завръщане, каквото направи Азаренка и каквото се очаква да осъществи Уилямс следващата година. Дали това е началото на нещо ново? Да се надяваме. За повечето жени, в повечето сфери на живота, отминаха дните, в които раждането означаваше край на кариерата. Сега става дума за намиране на баланса между отглеждането на дете и професионалните успехи. Време беше да се случи и в тениса.

"Мисля, че не е толкова страшно, колкото понякога хората си мислят, сподели Азаренка след първия си мач на "Уимбълдън". - Това е съзнателно решение, което трябва да направиш. Започваш от нулата и трябва да работиш много, но ако наистина го искаш и това е нещо, което обичаш да правиш, може да се справиш."
Водещите тенисисти при мъжете често имат семейства, докато продължават да вървят напред в кариерите си. Джими Конърс и Джон Макенроу са два примера от предишно поколение. В наши дни Новак Джокович има малко дете, а жена му очаква второ. В същото положение е и световният номер 1 Анди Мъри. Роджър Федерер има две двойки близнаци.
Мъжете продължават да играят без да променят толкова начина си на живот. Жените и близките им се грижат за децата. Но за жените физическите и емоционалните изисквания, както и месеците докато са бременни, почти винаги бяха прекалено голямо предизвикателство.
"Мъжете имат лукса да не спират кариерите си, а за момичетата е по-трудно, но е възможно, коментира Азаренка. - Преди мен също имахме тенисистки, които го направиха, като Ким Клайстерс и други момичета по-надолу в ранглистата, за които не се е говорило толкова. Едно от най-големите вдъхновения за мен бе Кери Уолш (златна олимпийска медалистка по плажен волейбол), която се завърна след раждането на три деца и играеше за златото. Нищо не е невъзможно. За жените това със сигурност е вярно."

Pre Wimbledon party @mrselfportrait @sophiawebster @urbandecaycosmetics @nailsinc

A post shared by Victoria Azarenka (@vichka35) on Jun 29, 2017 at 3:16pm PDT

С някои изключения, професионалните спортисти избягваха да стават майки, ако искат да продължат да играят. Така беше по времето на Крис Евърт. "Когато се замислиш да не играеш година, за да имаш дете. Това е сценарий, който те плаши", сподели Евърт, която сега работи за ESPN.
Самата Евърт загуби финала на "Уимбълдън" през 1980 г. от Ивон Гулагонг, която по това време имаше 3-годишна дъщеря. Тази победа направи Гулагонг една от малцината, които са се завръщали в елита като майки. Заедно с Маргарет Корт, тя и Клайстерс са единствените тенисистки след 1968 г., които са печелили титла от Големия шлем след раждане.
Азаренка и Серина карат Евърт да се възхищава. Може да се види в очите й, когато говори за тях. Когато тя ражда първото си дете - син на име Алекс, тя не се е отказала от идеята за завръщане. "Но тогава, в момента, в който за първи път видях сина си, всичко се промени. Всички тези емоции, аз просто исках да бъда с него", спомня си тя. И вече не може да си представи да се върне на корта и да бъде далеч от него.
Азаренка обаче не се завърна, защото може да го направи. Тя иска още титли: "Не исках да се върна и да играя само за удоволствие. Искам да се завърна и да бъда на топ ниво".
Когато миналото лято тя разбра, че ще става майка, тя не се замисли за отказване. Въпреки че можеше да го направи и да си живее спокойно до края на живота с 28 милиона долара, спечелени от наградни фондове, и две титли от Australian Open. Вместо това тя пропусна "Уимбълдън" и остатъка от сезона. Виктория роди сина си Лео през декември в Лос Анджелис. За известно време тя се завърна в родния Минск, а с помощта на новия си треньор започна да тренира усилено.
Тенисистката тръгва от Беларус, който няма почти никаква история в тениса, и стига до номер 1 в света през 2012 г. Тя никога не е отстъпвала, никога не е губила концентрация. Серина Уилямс ще ви каже. Американката има 18 победи и 4 загуби в мачовете си срещу нея, но повечето от тези двубои се превърнаха в изключителни битки, които можеха да завършат и по различен начин.
Говорейки за предизвикателствата, които идват с това да отглеждаш малко дете и да се опитваш да се върнеш на върха в спорта, което изисква почти постоянни пътувания по целия свят, Азаренка е откровена: "Трябва да промениш тотално мисленето си и дневния си режим. Вече не става дума за мен, което в тениса е малко сложно. Това е индивидуален спорт и трябва да си малко егоистичен. Трябва да се убедиш, че е ок да отделяш време за себе си, да не чувстваш вина от това, че не прекарваш всяка свободна секунда със сина си".
"Това обаче ми дава много добър баланс. Когато приключа с тренировките или мачовете, мога да се откъсна тотално от тениса и да фокусирам изцяло върху сина си, което всъщност не беше толкова лесно преди", споделя още тя.
Виктория има подкрепата на приятеля си - бившия хокеист в колежа и професионален голфър Бил Макийг. Майка й Ала, въпреки че се възстановява от тежка битка с рака, е постоянно присъствие. Обикновено наоколо има и детегледачка. Често в първите месеци на майчинството точният баланс е трудно постижим. Виктория се разболя от шарка преди първия си турнир за годината - състезание на трева в Майорка, където загуби във втория кръг. Това поставя въпроса дали тежките изисквания на майчинството са я направили за кратко по-податлива към заболявания.
Тя обаче бързо се възстанови и реши да играе на "Уимбълдън", което не бе в първоначалните планове, според които трябваше да се върне на корта седмици по-късно за сезона на твърдите кортове в Северна Америка. Азаренка казва, че е станала по-добра като тенисистка: по-умна и по-способна, подкрепяна от новия си треньор Майкъл Джойс, който дълги години бе в щаба на Мария Шарапова. След месеци на изтощителни тренировки и усилена работа във фитнеса, тя изглежда слаба и в отлична форма.
"Чувствам се по-добре от всякога, споделя Виктория, като обяснява, че истинското изкуство е да резултатите от тренировките да се пренесат в мачовете. - Мисля, че съм на правилния път и ще се опитам да играя по-добре, отколкото някога съм го правила."
Евърт знае, че това поколение променя нещата на корта и извън него. "Работещите майки са нещо напълно нормално сега, казва тя. - Има толкова жени, които дават пример. Мисля, че все по-често ще се случва и в тениса. Ако Серина и Виктория се завърнат и имат успехи, те ще бъдат страхотен модел за подражение. Жените играят все по-добре след 30 години, което прави прозореца за раждане след края на кариерата по-малък. Затова, защо не, докато играят?”
И наистина, защо не? Нека ерата на супер майките започне.

Кърт Стрийтър, ESPN

Последвайте каналите ни в:

Още от Тенис

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти