Испанската прокоба отново застигна Байерн на Пеп, Чоло изведе Атлетико до втори финал! (видео + галерия)

Атлетико Мадрид е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига. В спиращ дъха реванш от полуфиналите срещу Байерн (Мюнхен) отборът на Диего Симеоне отстъпи с 1:2, но благодарение на победата си с 1:0 на "Висенте Калдерон" и гола на чужд терен, елиминира баварците. Антоан Гризман вкара скъпоценното попадение за "дюшекчиите" в 54-ата минута. Преди това Чаби Алонсо бе дал преднина на Байерн, а Томас Мюлер пропусна дузпа. Роберт Левандовски върна надеждите на домакините в 74-ата минута, а малко преди края Фернандо Торес също се провали от бялата точка, но това не се оказа фатално за Атлетико.

Мадридчани си отмъстиха на Байерн за загубения финал в турнира за КЕШ през 1974 година. Тогава "рохибланкос" бяха на няколко минути от трофея, но баварците изравниха, а в преиграването триумфираха с 4:0. Това ще е общо трети финал за Атлетико и втори под ръководството на Диего Симеоне, след този през 2014 година, когато Реал Мадрид препречи пътя на градския си съперник към най-ценното отличие в клубния футбол.

Байерн отпадна за трети пореден път на полуфинал в Шампионската лига, като и трите пъти баварците се препънаха срещу испански съперници. Реал Мадрид, Барселона и Атлетико направиха така, че Джосеп Гуардиола да си тръгне от Мюнхен без да вдигне купата, която се очакваше от него.

Германският гранд може с пълно право да се сърди и на съдията Джунейт Чакър. Същият рефер, който допусна немалко грешки в първия полуфинал между Манчестър Сити и Реал Мадрид, сериозно ощети баварците. Той сбърка, като отсъди дузпа за нарушение срещу Фернандо Торес, което беше извън наказателното поле, а при гола на Гризман един от помощниците му не отсъди засада, каквото имаше.

Пеп заложи на доста офанзивна селекция, като освен Роберт Левандовски, който бе на върха на атаката, в титулярния състав се завърнаха Томас Мюлер и Франк Рибери. Двамата изненадващо не започнаха в първия двубой, като се появиха в игра през втората част.

Диего Симеоне бе направил едва една промяна в сравнение с мача в Мадрид. Диего Годин започна в центъра на отбраната за сметка на Стефан Савич. Фернандо Торес очаквано беше титуляр и водеше атаката, заедно с голмайстора на тима Антоан Гризман.

Байерн стартира с желанието да притисне съперника от самото начало, но първият удар към една от двете врати отправи капитанът на гостите Габи. Неговият далечен изстрел обаче нямаше как да затрудни Мануел Нойер. Малко след това включилият се в предни позиции Жером Боатенг прати топката в аут след центриране от корнер.

Атлетико не изненада с подхода си и се прибра в своята половина, но когато успяваха да отнемат топките, футболистите на Диего Симеоне бързо се разгръщаха и опитваха да изнеадат домакините със светкавични контри.

В 12-ата минута Левандовски скочи най-високо в наказателното поле, но не успя да натисне достатъчно добре топката и тя излезе в аут. Байерн пресираше дълбоко в противниковата половина и бързо си връщаше владението на кълбото. Артуро Видал пробва да изненада Ян Облак от далечна дистанция, но без успех. При идентична ситуация Габи се справи доста по-добре, но Нойер внимаваше.

Видал не се разколеба от първия си неточен удар и няколко минути по-късно отново обстрелва вратата на Атлетико, но Облак спокойно улови. В средата на полувремето Байерн създаде най-добрата си атака до момента. Боатенг намери Мюлер с дълъг пас, той веднага с едно докосване изведе Левандовски, но Облак се хвърли в краката на поляка и не му позволи да открие резултата.

Байерн продължаваше да налита към вратата на Облак и словенецът беше на път да се пропука. Той изпусна топката след наглед безопасен удар на Рибери, но все пак съумя да попречи на дебнещия наблизо Левандовски да се разпише. В 27-ата минута и Филип Лаам отправи изстрел към вратата на Атлетико, но топката профуча над напречната греда.

Байерн поведе в 31-ата минута с попадение на Чаби Алонсо. Бившият халф на Реал Мадрид стреля от фаул, топката се отклони от намиращия се в стената Хименес и заблуди Облак - 1:0. Три минути след гола отново Хименес се превърна в антигерой за Атлетико. Той повали в наказателното поле Хави Мартинес и реферът Джунейт Чакър не се поколеба да посочи бялата точка. Зад топката застана Томас Мюлер, но Облак отгатна посоката на удара му и изби.

До почивката мадридчани не допуснаха нови положения пред вратата си, а Симеоне взе мерки и смени разочаровалия Аугусто Фернандес с много по-офанзивно настроения Яник Ферейра Караско. Второто полувреме започна с нови атаки на Байерн и неточен удар на Видал. Атлетико търпеливо чакаше своя шанс и той дойде в 54-ата минута. Тогава при съмнително положение за засада Фернандо Торес изведе Гризман сам срещу Нойер, французинът напредна и хладнокръвно изравни.

Това попадение изцяло промени психологията на двубоя. Байерн вече се нуждаеше от два безответни гола, за да стигне до финала, а Атлетико трябваше да прави това, което най-добре умее - да се брани. Испанците придобиха увереност и дори можеха да поведат, но мощен удар на десния бек Хуанфран прати топката на сантиметри от гредата. Байерн отвърна със силен изстрел на Чаби Алонсо, спасен от Облак. Словенецът се намеси добре и при удар на Левандовски след пас на Видал.

Напрежението се покачваше все повече, а публиката на "Алианц Арена" беше затаила дъх в очакване на развръзката. Гуардиола смени Дъглас Коща с жокера Кингсли Коман, който се включи много силно при обрата срещу Ювентус на 1/4-финалите. В 74-ата минута Видал се пребори за висока топка на далечната греда и отклони към Левандовски, а той отблизо я заби във вратата.

Байерн имаше достатъчно време за решителен трети гол, но в 84-ата минута Чакър отсъди скандална дузпа за Атлетико. Фернандо Торес избяга от Хви Мартинес и той го препъна малко преди границата на наказателното поле. Турският съдия обаче посочи бялата точка. Гризман вече беше сменен и с отговорността се нагърби самият Торес. Той стреля в обсега на Нойер и стражът на домакините запази надеждите на своя тим за класиране на финала.

До края на редовното време Байерн хвърли всичко в атака, но стигна само до няколко корнера и един удар на Левандовски, който бе твърде слаб, за да затрудни Облак. Във втората от добавените 5 минути Симеоне не получи разрешение да направи последната си смяна и буквално побесня, като удари по рамото администратора на Атлетико. Веднага след това пред Коман се откри възможност да шутира от малък ъгъл, но той прати топката в аут и всичко за баварците приключи.

За Гуардиола в личен план това е общо четвърто поредно отпадане на полуфинал (първото е с Барселона от Байерн - б.р.). Атлетико вече чака своя съперник за финалната битка на "Джузепе Меаца" в Милано. Той ще бъде определен от Реал Мадрид и Манчестър Сити, които излизат в реванша утре след 0:0 в Англия.

БАЙЕРН - АТЛЕТИКО 2:1 (1:0)