Безпощаден Джокович детронира Вавринка в Мелбърн след 5-сетова драма (видео+галерия)

Световният номер едно Новак Джокович се класира за финала на Australian Open след като се наложи в 5 сета над миналогодишния шампион Стан Вавринка със 7:6(1), 3:6, 6:4, 4:6, 6:0. Сърбинът на два пъти повеждаше в резултата, а швейцарецът съумяваше да изравни, докато не се стигна до петия решителен сет, в който Ноле изнесе истинска лекция на съперника си. Така, след 3 часа и половина на корта, Ноле подпечата билета си за финала, където ще преследва своята пета титла от Мелбърн срещу британеца Анди Мъри. Четирикратният шампион успя да си отмъсти на Стан за миналогодишния 1/4-финален сблъсък в Мелбърн, когато загуби драматично отново в пет сета.

Джокович детронира Вавринка в петсетова битка

Срещата започна изключително динамично като двамата тенисисти взимаха без никакви проблеми подаванията си. Първите трудности за Вавринка дойдоха при 3:2 за сърбина, когато швейцарецът сервираше и изостана с 0:30. След серия добри отигравания обаче той успя да се измъкне от тежката ситуация и да изравни. Още в следващия гейм стана факт и първият пробив в мача, макар и малко изненадващо. Ноле изостана с 15:40 и се изправи срещу две точки за пробив, но сгреши още при първото разиграване и Вавринка материализира шансовете си. Това обаче не пречупи Джокович и той не само успя да върне пробива в следващия гейм, но и не даде нито една точка на миналогодишния шампион, а след това и затвърди с лекота.

Джокович стигна до два сетбола при 5:4, когато Стан направи няколко грешки, но не съумя да ги реализира. На помощ се притече силният сервис на швейцареца, който все пак остана в сета. Последваха два бързи гейма на нула и така стана ясно, че първата част ще бъде решена след тайбрек. В него доминацията бе изцяло на първия в световната ранглиста. Той направи два минипробива и набързо поведе с 5:0, а до края даде само една точка на съперника си и сложи точка на сета.

Джокович детронира Вавринка в петсетова битка Втората част започна с трудности пред Вавринка, който още в първия гейм трябваше да отразява две последователни точки за пробив, но съумя да се справи и взе подаването си. Играта продължи без проблеми за сервиращите до шестия гейм, когато Джокович водеше с 30:0, но загуби три поредни точки и в най-важния момент допусна двойна грешка. Така Стан поведе с 4:2 и макар и трудно, шампионът успя да затвърди пробива си и запази преднината си до края, завършвайки категорично втората част с гейм на нула.

В третия сет световният номер едно показа, че е решен да си върне предимството в мача и благодарение на ранен пробив поведе с 3:0. Преднината му обаче бе заличена прекалено бързо, защото още при първата си възможност швейцарецът направи брейк на нула и възстанови равенството - 3:3. Последваха нови лесно спечелени от подаващите геймове и когато при 5:4 Вавринка сервираше за оставане в сета, всичко изглеждаше, че се нарежда добре за него. Двойна грешка и впоследствие топка в мрежата обаче доведоха до 40:40. Веднага след това Ноле стигна до сетбол и този път, за разлика от първата част, се възползва от възможността си и отново излезе напред - 2:1.

Воден от инерцията и окрилен от доброто развитие на двубоя, сърбинът продължи със самочувствие и набързо проби и поведе с 2:0 в началото на четвъртия сет. За негово съжаление обаче този път радостта му бе краткотрайна, защото Стан върна пробива и намали. Четвъртият гейм бе доста тежък за защитаващия титлата си от миналата година, защото след три непредизвикани грешки той се изправи срещу три брейкпойнта. В този момент Вавринка сякаш се концентрира пределно, спечели следващите пет точки и измъкна подаването си. Това очевидно му вдъхна още повече самоувереност и сетът се разви по възможно най-добрия сценарий за него. В седмия гейм Стан направи пробив на нула, поведе с 4:3 и запази преднината си до края, за да вкара двубоя в пети решителен сет.

В него Джокович не даде никакви шансове на съперника си. Въпреки че на пръв поглед не беше никак лесно и още в първия гейм трябваше да отразява брейкпойнт, той направи два пробива и поведе с 5:0. Когато Вавринка сервира за оставане в мача обаче Ноле поведе с 40:30 и стигна до мачбол. В следващото разиграване Стан изпрати топката в аут и по този начин бе сложен край на двубоя.

Финалът в неделя ще бъде повторение на двубоите за титлата от 2011 и 2013 година, но този път Анди Мъри ще се опита да промени крайния изход от мача и да триумфира с първата си титла в Мелбърн.